Encyklopedia

Gołębie

Gołębie

Pochodzenie: rodzina ptaków z rzędu gołębiowatych. Występowanie: drzewa, skały, ale także powierzchnie naziemne (szczególnie balkony, parapety, dachy); zamieszkują cały świat oprócz okolic okołobiegunowych. Wygląd: długość ciała – 15 do 75cm, masa ciała – 30 do 2000g, mała głowa i niewielki dziób, miękkie i gęste upierzenie w szarych barwach.

Gryzki psotniki

Gryzki psotniki

Pochodzenie: owady z rzędu proscoptera, w Polsce żyje około 100 gatunków gryzków. Występowanie: lasy, głównie drzewa głogowe; także bezpośrednie sąsiedztwo człowieka (ciemne, wilgotne zakamarki). Wygląd: niewielkie rozmiary, maks. 7mm; zależnie od gatunku przybierają różne barwy: od wielokolorowych po szare; ogromna szeroka głowa, długie nitkowane czułki oraz wypukłe oczy; trzy pary odnóży, u niektórych gatunków także skrzydła.

Karaluchy

Karaluchy

Pochodzenie: pochodzą z rzędu karaczanów – owadów wszystkożernych; z 3500 gatunków 16 zamieszkuje Polskę. Występowanie: głównie kuchnie, magazyny, ciemne i wilgotne zakamarki. Wygląd: czarny lub czarno-brązowy tułów o długości do 3cm; długie czułki i dobrze rozwinięta druga para skrzydeł.

Kleszcze

Kleszcze

Pochodzenie: pajęczaki należące do gromady roztoczy; wyróżnia się blisko 825 gatunków kleszczy. Występowanie: wilgotne lasy mieszane, ale przede wszystkim wysokie trawy i krzewy w tym paprocie, leszczyny i czarny bez.

Kołatki

Kołatki

Pochodzenie: gatunek owada z rzędu chrząszczy, stawonóg. Występowanie: występują w całej Europie skąd zostały przeniesione także do Ameryki Północnej, Australii, Afryki Południowej i Nowej Zelandii; miejsca chłodne i wilgotne – takie jak piwnice, nie tolerują miejsc suchych i ciepłych. Wygląd: kołatki osiągają wielkość od 2-4mm; ich ciało ma kolor brązowy lub czarny.

Komary

Komary

Występowanie: znanych jest ponad 40 rodzajów i 3,5 tys. gatunków komarów – w Polsce odnotowano 47 gatunków; występują od Arktyki po strefę międzyzwrotnikową; w związku ze zmianami klimatycznymi zasięg ich występowania poszerza się i sprawia, że szczególnie zagrożona jest Europa Południowa; larwy rozwijają się w środowisku wodnym.

Korniki

Korniki

Występowanie: każdy obszar półkuli ziemskiej, na którym występują drzewa; są szkodnikami wtórnymi – ponieważ wybierają osłabione i chore drzewa; w Polsce występuje około 100 gatunków korników. Wygląd: walcowaty kształt ciała; wielkość od 0,6-13mm; przybierają brunatną, czarną lub szarą barwę; posiadają zwarte czułki zakończone buławką.

Kuna domowa

Kuna domowa

Występowanie: Europa oraz Azja – aż po Himalaje i Chiny; w USA występuje tylko w niektórych stanach jako zwierzę domowe; osiedla się w rejonach ludzkich siedzib, lasach i ruinach oraz od niedawna w centrach dużych miast; kuna zagnieżdża się na strychach i stropach oraz pod maską samochodu. Wygląd: wydłużone ciało, krótkie nogi; brązowa sierść i biała rozwidlona plama na piersi; długość ciała: 45-53cm, długość ogona: 25-30cm, masa ciała: 1,1-1,5kg.

Krety

Krety

Pochodzenie: owadożerny ssak z rodziny kretowatych, zaliczany do rzędu ryjówkokształtnych. Występowanie: łąki i pola w Europie oraz Azji Środkowej.Wygląd: walcowate ciało o masie do 120g i długości 17-20cm; czarna lub brunatna sierść; pysk o ryjkowatym kształcie wyposażony w 44 zęby; uwstecznione oczy niewrażliwe na światło; ogon niezwykle wyczulony na drgania.

Mkliki

Mkliki

Pochodzenie: gatunek motyli z rodziny omacnicowatych. Występowanie: magazyny, zbiorniki zboża i żywności, szafki kuchenne, papierowe torby z produktami sypkimi. Wygląd: przypomina mola mieszkającego w szafach; przednia para skrzydeł jest biała z ciemnym deseniem, tylna para skrzydeł ma barwę szarą; rozpiętość skrzydeł wynosi maks. 2,5cm.

Mole

Mole

Występowanie: wszystkie strefy klimatyczne; w sąsiedztwie ludzi mole przede wszystkim atakują tkaniny oraz sypkie produkty spożywcze. Wygląd: dorosłe osobniki posiadają smukłe, owłosione ciało o barwie szarej, żółtej lub brunatnej; rozpiętość ich skrzydeł wynosi 12-25mm.

Muchy

Muchy

Pochodzenie: owady z rodziny muchówek krótkoczułkich; wyróżnia się ponad 4000 gatunków zaliczanych do 100 rodzajów; w Polsce występuje 278 gatunków much. Występowanie: wszystkie strefy klimatyczne, a nawet wyspy oceaniczne; najczęściej spotykane w lasach liściastych i iglastych oraz na otwartych, nasłonecznionych i suchych terenach; w środowisku człowieka najczęściej wybierają stajnie, obory, rośliny oraz wysypiska śmieci.

Mrówki

Mrówki

Występowanie: rozpowszechnione na przestrzeni każdej szerokości geograficznej. Wygląd: silnie rozwinięta głowa zaopatrzona w żuwaczki; dobrze rozwinięte, zgięte, biczykowate czułki; zgrubione odnóża, przednia para zaopatrzona w haczyki, służące do czyszczenia czułek i otworu gębowego; tułów zbudowany ze ściśle połączonych pierścieni; dobrze wykształcony gruczoł jadowy; ubarwienie przeważnie ciemne, czasami żółte lub brunatne

Mrówki faraona

Mrówki faraona

Występowanie: środowisko ludzi; sprzyjające warunki to wilgotność powietrza w granicach 80% oraz temperatura 25-30 °C; najczęściej osiedla się w kuchniach, łazienkach; niedomknięte pudełka lub kasety wideo to także idealne miejsca na gniazda zaadaptowane. Wygląd: robotnice 1,9–2,5 mm długości, koloru od jasnożółtego do brązowo czerwonego; oczy względnie małe, mają sześć lub osiem przyoczek; czułki 12-segmentowe, trzy ostatnie są zgrubione i tworzą tak zwaną buławkę; mrówki faraona posiadają żądło.

Wyszukaj

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki, aby z łatwością znaleźć to, czego potrzebujesz.

Dane kontaktowe

514 583 200 - Zadzwoń teraz!

E-mail: kontakt@dezynfeusz.pl
NIP: 9542778479

Nasze oddziały

Jesteśmy ogólnopolską firmą, która ma swoje oddziały w wielu miastach kraju. Dlatego niezależnie od Twojego położenia przyjedziemy, aby Ci pomóc! Sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy Ci oddział i zadzwoń!

Dezynfeusz - natychmiastowe działanie i potwierdzona skuteczność!

Świadczymy usługi w całej Polsce, w tym między innymi w Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach, Częstochowie, Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu, Bielsku-Białej.