Szkodliwe właściwości grzybów i pleśni w twoim domu i jak z nimi walczyć – dojazd gratis

Działamy bezpiecznie

Te same środki stosujemy w żłobkach, przedszkolach i szpitalach.

Dajemy pisemną gwarancję

Otrzymasz od nas gwarancję potwierdzoną pisemnym protokołem.

Dojazd gratis

Dojeżdżamy za darmo do Twojego miasta i wszystkich miast ościennych.

Referencje naszych Klientów

4,8

Asia Śliwka

„Usługa profesjonalnie i szybko wykonana, elastyczne terminy, bardzo dobry i miły kontakt. Pan, który do nas przyjechał był bardzo profesjonalny i uprzejmy. Jesteśmy bardzo zadowoleni, polecam!”

Szymon Biernacki

„…Firma Dezynfeusz przygotowała szczegółowy raport wskazując na przyczyny wilgoci a następnie dokładnie osuszyła mieszkanie i usunęła pleśń raz a dobrze. Polecam”

Niebezpieczne grzyby i pleśnie w twoim domu

Szkodliwe właściwości grzybów i pleśni w twoim domu i jak z nimi walczyć

Grzyby i pleśnie to grupa organizmów, które występują na całym świecie i odgrywają ważną rolę w ekosystemie. Wiele gatunków grzybów i pleśni jest bardzo korzystnych dla ludzi i zwierząt, ale niestety grzyby i pleśnie na ścianach (budowlane) są bardzo często szkodliwe i toksyczne.

W tym artykule jednak skupimy się na naszej specjalizacji czyli konkretnie grzybach występujących w budynkach. Od tego wzięła się specjalizacja w tej dziedzinie czyli mykolodzy (lub mikolodzy) budowlani.

Zobacz fragment programu telewizyjnego do którego zostaliśmy zaproszeni jako eksperci.

Mykolog budowlany – najlepsze osoby do zwalczania zagrożeń dot. grzybów budowlanych

Mykolodzy budowlani to specjaliści, którzy zajmują się badaniem grzybów i pleśni w budynkach, a także określaniem zagrożenia, jakie te organizmy stwarzają dla zdrowia ludzi i zwierząt. Zajmują się również opracowywaniem metod zwalczania tych organizmów i eliminacji przyczyn ich powstawania. Firmy nie prowadzone przez mykologów mogą w swoich metodach zapominać o ważnych aspektach, na które trzeba zwrócić uwagę w procesie usuwania grzyba i pleśni, aby w pełni zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoich klientów (tzn. nie wszystkie problemy są widoczne, często można jedynie zatuszować problem, a konsekwencje zdrowotne dalej mogą dotykać jego mieszkańców).

Pobierz broszurę informacyjną


Z czym mamy do czynienia – z grzybem czy z pleśnią?

Większość grzybów to organizmy mikroskopijnej wielkości niemożliwe do zaobserwowania lub też widoczne w postaci nalotów. Te grzyby, których grzybnia ma postać płaskich plam, nalotów, nazywamy potocznie pleśniami. Pleśnie więc też są grzybami, ale stanowią tylko część z tej grupy. Można to porównać do analogii między prostokątami i kwadratami. Nie każdy grzyb to pleśń (nie każdy prostokąt to kwadrat), ale każda pleśń to grzyb (każdy kwadrat to prostokąt). Grzyb nie będący pleśnią to narośl odstająca od ściany. Czasem mają sznury bądź owocniki. Najczęściej rozwijają się na drewnie i potrzebują zdecydowanie więcej czasu by się rozwinąć, pleśnie w odpowiednich warunkach mogą powstać momentalnie. Grzyby nie będące pleśniami ponadto potrafią przerastać przegrody budowlane. Można je ocenić metodą makroskopową (czyli oględzin), natomiast pleśnie wymagają badań laboratoryjnych by dokładnie ocenić ich gatunek. 

Szkodliwość grzybów i pleśni

W budynkach najczęściej (95 % naszych klientów) spotykane są pleśnie. Są to grzyby, które rosną na wszelkich powierzchniach budowlanych, takich jak ściany, sufity i podłogi. Pleśnie też są szkodliwe dla zdrowia, ponieważ wydzielają toksyny, które mogą powodować reakcje alergiczne, choroby układu oddechowego, skórnego i układu nerwowego. Są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, osób starszych i chorych i przede wszystkim alergików. Alergię na grzyby i pleśnie niestety można nabyć w trakcie życia przez zbyt długą ekspozycję na niewidoczne zarodniki grzybów. 

Jeżeli chcesz zbadać z jakim dokładnie rodzajem pleśni masz do czynienia, rekomendujemy badanie laboratoryjne próbek grzyba i pleśni, które oferujemy.

Zwalcz i usuń najpierw grzyba i pleśń. Nie maluj grzyba!

Grzyby i pleśnie niezależnie od stadium i innych czynników należy zwalczać jak najszybciej ze względu na konsekwencje zdrowotne dla zdrowia człowieka zarówno z powierzchni jak i z powietrza. Nie wolno zamalowywać grzyba bez jego usunięcia, co stanowi częstą praktykę właścicieli mieszkań.

Usuwanie wilgoci – osuszanie budynków

Wilgoć w budynku może być problematyczna z wielu powodów. Przede wszystkim może prowadzić do powstawania pleśni i grzybów, które są niezdrowe dla ludzi i zwierząt domowych. Ponadto, wilgoć może wpłynąć na strukturę budynku, powodując pękanie i deformacje, a także prowadzić do utraty ciepła i wzrostu kosztów ogrzewania.

W przypadku, gdy wilgoć w budynku jest zbyt wysoka, samo ogrzewanie czy wentylacja mogą nie wystarczyć do jej usunięcia. W takiej sytuacji warto rozważyć użycie osuszaczy budowlanych.

Osuszacze budowlane to urządzenia, które usuwają wilgoć z powietrza wewnątrz budynku. Działają one poprzez pobieranie wilgoci z powietrza i zbieranie jej wewnętrznej zbiornika, który można opróżnić, gdy jest pełny. W ten sposób wilgoć jest usuwana z budynku, co prowadzi do poprawy jakości powietrza i redukcji wilgoci.

Usuwanie wilgoci a ogrzewanie i wentylacja

Ogrzewanie i wentylacja, chociaż również mogą pomóc w usuwaniu wilgoci, nie są w stanie zapewnić takiej samej skuteczności jak osuszacze. Ogrzewanie może pomóc w zmniejszeniu wilgotności względnej powietrza, ale nie usuwa ono wilgoci wprost. Wentylacja może wspomóc w usuwaniu wilgoci z powietrza, ale tylko wtedy, gdy powietrze na zewnątrz jest suchsze niż powietrze wewnątrz budynku. W dodatku może trwać latami żeby doprowadzić do tych samych efektów co 2 tygodnie osuszania budynku, a możemy nie mieć tyle czasu, szczególnie jak w budynku mieszkają ludzie. Oczywiście warto utrzymywać na poziomie temperatury pokojowej pomieszczenia w trakcie osuszania w celu osiągnięcia wysokiej wydajności osuszania.

Jednakże, w przypadku, gdy wilgoć staje się poważnym problemem, osuszacz budowlany z dużą wydajnością (nie mówimy o osuszaczach marketowych o wartości ok. 1000 zł) może okazać się niezbędnym narzędziem do usuwania wilgoci z budynku i zapobiegania powstawaniu szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Usuwanie przyczyn zagrzybienia

Dochodzimy do sedna problemu. Niezbędne, ważne i bezspornie dobre jest usunięcie grzybów i pleśni. Trzeba to zrobić jak najszybciej. Należy również jak najszybciej usunąć wilgoć która w zdecydowanej większości przypadków jest czynnikiem powodującym usunięcie. Czasami te rzeczy wystarczą żeby usunąć skutek, bo przyczyna zniknęła, przyczyna wystąpiła czasowo, albo przyczyna postępuje bardzo długo (np. podciąganie kapilarne budynków i wilgoć w danym miejscu podciągnie dopiero za kilka lub kilkanaście lat).

Dlatego oferujemy inspekcję mykologiczną, w ramach której zweryfikujemy indywidualnie budynek na podstawie bardzo dokładnej ankiety składającej się z 50 punktów, w ramach które pobieramy ok. 100 różnych danych.

Podajemy przykładowe przyczyny. Pokazujemy to na podstawie ponad 300 ekspertyz, inspekcji i ocen które wykonaliśmy.

  1. Wilgoć: Grzyby i pleśnie potrzebują wilgoci do przetrwania i rozmnażania się. Wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniach, które nie są odpowiednio wentylowane, może prowadzić do pojawienia się grzybów na powierzchniach, takich jak ściany, sufity, podłogi i meble. Miejscem szczególnie podatnym na wilgoć jest łazienka i kuchnia, gdzie woda jest stale obecna.
  2. Brak wentylacji: Brak odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniach może powodować gromadzenie się wilgoci, co z kolei sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Brak odpowiedniej wentylacji może również spowodować nagromadzenie się szkodliwych substancji w powietrzu, co może prowadzić do rozwoju chorób.
  3. Ciemność: Grzyby i pleśnie preferują zacienione miejsca, dlatego rozwijają się dobrze w ciemnych zakamarkach pomieszczeń, w których nie dociera światło słoneczne. Dlatego też powinno się unikać trzymać rzeczy w ciemnych i wilgotnych pomieszczeniach.
  4. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura: Chociaż większość grzybów i pleśni preferuje ciepłe i wilgotne środowiska, niektóre gatunki mogą rosnąć nawet w niskich temperaturach. 
  5. Niewłaściwe użytkowanie pomieszczeń: Niewłaściwe użytkowanie pomieszczeń może również sprzyjać rozwojowi grzybów i pleśni.
  6. Złe wykonanie instalacji: Nieszczelne instalacje hydrauliczne i grzewcze mogą również prowadzić do pojawienia się wilgoci i rozwoju grzybów i pleśni. Dlatego ważne jest regularne sprawdzanie i konserwacja instalacji w celu uniknięcia przecieków.
  7. Złe nawadnianie roślin: W przypadku uprawiania roślin wewnątrz pomieszczeń, złe nawadnianie może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni. Nadmierna ilość wody lub zbyt częste podlewanie może prowadzić do gromadzenia się.
  8. Problemy budowlane: złe materiały, złe wykonawstwo, błędny projekt i dziesiątki innych.

Oczywiście moglibyśmy rozwinąć ten temat do ponad 50 różnych punktów które są aktualizowane o coraz to nowe przypadki. Każdy przypadek weryfikujemy nie tylko z mykologiem, ale również z kierownikiem budowy. 

Zdecydowanie zachęcamy do nie bagatelizowania problemu. Konsekwencje zdrowotne mogą odbić się na naszym zdrowiu na lata, więc koszty związane z interwencją są niewspółmiernie małe. Nawet kiedy nie widzimy mocnych konsekwencji na naszym zdrowiu, może to po prostu pogorszyć naszą codzienną wydajność, zwiększać senność, powodować częściej choroby: katar, przeziębienia i problemy oddechowe, utrzymywać stany chorobowe dłużej, a także zwiększać konsekwencje innych chorób.

Lista miast w których działamy:

Śląsk – Będzin, Bieruń, Blachownia, Bukowno, Bytom, Chełm Śląski, Tarnowskie Góry, Toszek, Tychy, Świętochłowice, Chorzów, Chrzanów, Cieszyn, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Imielin,, Piekary Śląskie, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Kalety, Katowice, Kłobuck, Knurów, Koniecpol, Koziegłowy, Krzanowice, Krzepice, Kuźnia Raciborska, Lędziny, Libiąż, Lubliniec, Łaziska Górne, Łazy, Miasteczko Śląskie, Mikołów, Myszków, Mysłowice, Ogrodzieniec, Olkusz, Orzesze, Oświęcim, Pilica, Poręba, Pszczyna, Pszów, Radzionków, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, Czerwionka-Leszczyny, Częstochowa, Ruda Śląska, Rydułtowy, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Skoczów, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Pyskowice, Racibórz, Radlin, Strumień, Sławków, Szczekociny, Szczyrk, Ustroń, Wilamowice, Wisła, Wojkowice, Woźniki, Zabrze, Zawiercie, Żarki, Żory, Żywiec i okolice.

MałopolskaKraków, Tarnów, Nowy Sącz, Wieliczka, Olkusz, Andrychów, Skawina, Myślenice, Oświęcim, Chrzanów, Wadowice, Brzesko, Trzebinia, Kęty, Nowy Targ, Krzeszowice, Bochnia, Gorlice, Zakopane, Chełmiec, Tarnów, Wolbrom, Libiąż, Limanowa, Grybów, Zabierzów, Stary Sącz, Niepołomice, Nowy Targ, Brzeszcze, Czarny Dunajec, Miechów, Dąbrowa Tarnowska, Kalwaria Zebrzydowska, Żabno, Bochnia, Tuchów, Oświęcim, Rabka-Zdrój i okolice.

Opolskie – Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg i okolice.

Dolnośląskie – Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra i okolice.

Wielkopolskie – Poznań, Gniezno, Leszno i okolice.

Kujawsko-Pomorskie – Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i okolice.

Pomorskie – Gdańsk, Gdynia, Rumia, Słupsk, Sopot, Elbląg i okolice.

Zobacz też:

Odgrzybianie Budynków Wrocław
Odgrzybianie Budynków Poznań
Odgrzybianie Budynków Kraków

Wybierz skutecznego i sprawdzonego fachowca z gwarancją!

732 081 245

Zadzwoń teraz i zajmij pierwszy wolny termin!

Od lat pomagamy rodzinom ze Szlachetnej Paczki. Zobacz jaki prezent daliśmy potrzebującej rodzinie.

Zamów wizytę specjalisty

732 081 245

Obsługa Firm i Instytucji

Obsługa Klientów indywidualnych

Przeczytaj nasze artykuły w znanych serwisach popularnonaukowych

Kliknij w logo aby przejść do artykułu.

Wybierz skutecznego i sprawdzonego fachowca z gwarancją!

Zadzwoń teraz i zajmij pierwszy wolny termin!

Możesz również zapytać o inne nasze usługi. Wystarczy zadzwonić!

732 081 245kontakt@dezynfeusz.pl

Dane kontaktowe

732 081 245 - Zadzwoń teraz!

E-mail: kontakt@dezynfeusz.pl
NIP: 9542778479

Nasze oddziały

Śląsk - Będzin, Bieruń, Blachownia, Bukowno, Bytom, Chełm Śląski, Tarnowskie Góry, Toszek, Tychy, Świętochłowice, Chorzów, Chrzanów, Cieszyn, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Imielin,, Piekary Śląskie, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Kalety, Katowice, Kłobuck, Knurów, Koniecpol, Koziegłowy, Krzanowice, Krzepice, Kuźnia Raciborska, Lędziny, Libiąż, Lubliniec, Łaziska Górne, Łazy, Miasteczko Śląskie, Mikołów, Myszków, Mysłowice, Ogrodzieniec, Olkusz, Orzesze, Oświęcim, Pilica, Poręba, Pszczyna, Pszów, Radzionków, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, Czerwionka-Leszczyny, Częstochowa, Ruda Śląska, Rydułtowy, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Skoczów, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Pyskowice, Racibórz, Radlin, Strumień, Sławków, Szczekociny, Szczyrk, Ustroń, Wilamowice, Wisła, Wojkowice, Woźniki, Zabrze, Zawiercie, Żarki, Żory, Żywiec i okolice.

Małopolska - Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Wieliczka, Olkusz, Andrychów, Skawina, Myślenice, Oświęcim, Chrzanów, Wadowice, Brzesko, Trzebinia, Kęty, Nowy Targ, Krzeszowice, Bochnia, Gorlice, Zakopane, Chełmiec, Tarnów, Wolbrom, Libiąż, Limanowa, Grybów, Zabierzów, Stary Sącz, Niepołomice, Nowy Targ, Brzeszcze, Czarny Dunajec, Miechów, Dąbrowa Tarnowska, Kalwaria Zebrzydowska, Żabno, Bochnia, Tuchów, Oświęcim, Rabka-Zdrój i okolice.

Opolskie - Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg i okolice.

Dolnośląskie - Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra i okolice.

Wielkopolskie - Poznań, Gniezno, Leszno i okolice.

Kujawsko-Pomorskie - Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i okolice.

Pomorskie - Gdańsk, Gdynia, Rumia, Słupsk, Sopot, Elbląg i okolice.