Zaznacz stronę

Jak pozbyć się kuny z poddasza?

Opieka i konsultacja merytoryczna: Nikodem Zając, Mykolog oraz biolog terenowy
Świadectwo mykologiczne Nr 12/SP/2020

Aby szybko rozwiązać problem zwalczenia kun z poddasza jest kilka podstawowych metod używanych na rynku. Kuny szczególnie chętnie zasiedlają poddasza – to dla nich idealne miejsce na schronienie: ciepłe, ciche i trudno dostępne. Niestety, dla domowników oznacza to uszkodzoną izolację, nocne hałasy i poważne szkody. Kuna potrafi wyrządzić szkody nawet na 50-70 tysięcy złotych. Znasz ten problem? Nie jesteś sam – ale możesz działać szybko i skutecznie. Zadzwoń do nas na 732-224-849.

Poniżej natomiast przedstawiamy najważniejsze metody eliminacji kun jakie istnieją na rynku.

Odstraszanie biologiczne kuny – metoda zapachowa

Najbardziej rekomendowana przez nas metoda, która pozwala skutecznie zwalczyć kuny i pozbyć się nawet tych które znajdują się jakiś czas w naszym poddaszu. Oczywiście nie każdy zapach działa dobrze i środek środkowi nierówny, więc nie sugerowalibyśmy się nieskutecznymi próbami realizacji tej usługi w sposób amatorski. My realizujemy usługę odstraszania biologicznego za pomocą specjalnych opryskiwaczy wysięgnikowych, robiąc to w sposób wewnętrzny i zewnętrzny, a zapach do odstraszania wewnętrznego jest niedrażniący i przyjemny dla ludzkiego nosa. Jest to rekomendowana metoda Dezynfeusz®. Wg naszych badań Kuna-STOP, najbardziej skuteczna.

Odstraszacz dźwiękowy na kuny

Legenda głosi, że odstraszacz dźwiękowy na kuny działa. Jednak nikt z naszych klientów i osób z którymi rozmawialiśmy skuteczności urządzenia ultradźwiękowego nie potwiedził. To nie jest tak, że to rozwiązanie jest kompletnie nieskuteczne. W niektórych miejscach, zastosowane od razu, może dać sygnał kunie, że to nie jest dobre i wygodne miejsce na osiedlanie się i zakładania domu. Jednak na osobniki, które już się zadomowiły na naszym poddaszu najprawdopodobniej działać nie będzie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od odstraszaczy dźwiękowych są nasze usługi zwalczania biologicznego kuny, montażu pastucha elektrycznego czy nawet żywołapki. Elektroniczny odstraszacz

Złapanie kuny do klatki

Złapanie kuny do żywołapki to jednak też nie lada wyczyn. Kuny do niezwykle sprytne zwierzęta. Nie dają się łatwo wmanewrować w pułapkę. Drobne niedogodności dołożone do domu w postaci odstraszacza dźwiękowego również mogą nie przynieść zmierzonego rezultatu. Trochę to uprzykrzy życie kuny, ale rzadko skutkuje jej wyprowadzką. Bardzo wielu klientów decydujących się na nasze usługi posiada w swoich domach i samochodach odstraszacze dźwiękowe. Te rozwiązania prawdopodobnie nie zaszkodzą. Nie mamy niestety badań mówiących o konsekwnecjach zdrowotnych ludzi i zwierząt domowych w przypadku ciągłej ekspozycji na dźwięki. O nie trzeba każdorazowo pytać producentów danego rozwiązania. Nie wiemy też jak często takie rozwiązanie się sprawdza. Widzieliśmy jedynie tysiące osób u których to nie działało. 

Żywołapka na kuny czyli pułapka na kuny domowe

Trzeba być naprawdę dobrym łowcom, żeby złapać kunę samodzielnie przy pomocy żywołapki. Warto tutaj zauważyć, że inne metody łapania zwierząt w Polsce są nielegalne i niehumanitarne. Do odłowienia kun legalnie i bezpiecznie można stosować jedynie żywołapki do tego przeznaczone. Mimo, że posiadamy takie żywołapki na naszym wyposażeniu to stosujemy je jedynie jako metodę pomocniczą do odstraszania biologicznego, szczególnie tam, gdzie osobnicy z jakiegoś powodu – najprawdopodobniej starości czy chorób – już na środki odstraszające nie reagują. Bardzo ważną kwestią przy łapaniu kuny w żywołapkę jest niezostawianie ludzkiego zapachu, gdyż kuna domowa wyczuwając „podstęp”, może jej unikać. Dlatego warto to robić będąc odpowiednio osłoniętym przenosząc ją w rękawiczkach.

Trutki na kuny  – czyli metoda na to jak otruć kunę domową

Jeden z bardziej ryzykownych sposobów na pozbycie się kuny to próba jej otrucia. Na pewno nierekomendowany jeżeli obawiasz się szkód. Wyobraź sobie sytuacje w której zwierzę zdycha w Twoim dachu. Przerażające jęki i piski zwierzęcia to dopiero początek niedogodności. Następne jest rozkładające się ciało zwierzęcia i konieczność rozebrania dachu w celu jego znalezienia i dezynfekcji miejsca. Smród, muchy i problemy gwarantowane. Istnieją pewne sytuacje w których taką metodę się rozważa. Istnieją kraje w których zabicie kuny jest legalne. Taki zabieg jednak należy przeprowadzić specjalnymi środkami, które nie tylko wyeliminują szkodnika, ale zwiększą szanse na to, że jego ciało nie będzie gniło, a sam etap padania zwierzęcia będzie humanitarny. Zdecydowanie nie polecamy tego typu metody. Najlepszą metodą na pozbycie się kuny są metody odstraszania biologicznego czy montaż pastucha elektrycznego. 

Strzelanie do kun czyli odłowienie kun

W niektórych krajach na świecie polowanie na różne gatunki kun jest legalne. W niektórych można to robić przy użyciu broni gładkolufowej, tzw wiatrówki. W Polsce strzelanie do zwierząt z wiatrówki jest nielegalne, a dostępne na rynku bronie mogą jedynie zranić zwierzę a nie je wyeliminować. Strzelanie do kuny natomiast z broni myśliwskiej mija się z celem, szczególnie jeśli ktoś chciałby spróbować ustrzelić zwierzę które znajduje się na terenie prywatnym. Pomijając kwestie legalności takiego podejścia to broń myśliwska jest skontruowana inaczej niż wojenna. Wyrządza większe szkody. Spudłowanie z niej do zwierzęcia mogłoby zrobić spore straty w domu.

5/5 dezynfeusz-ocena

Bardzo dziękuję za szybką i profesjonalną usługę, a co najważniejsze skuteczną w walce z kunami!!! Bardzo miły kontakt. Jeszcze raz dziękuję i wszystkim polecam usługi tej firmy.

Tomasz Bujoczek

5/5 dezynfeusz-ocena

Na początku czuliśmy się naciągnięci, gdyż nie było gwarancji powodzenia wykonania zabiegu. Na szczęście firma poważnie podeszła do reklamacji i ponowiła zabieg, który póki co wydaje się skuteczny bo kuna nie wróciła. Polecam 

Tomasz Duszynski

dezynfeusz-certyfikat-firma-roku-2023

Firma Dezynfeusz® otrzymała certyfikat Firma Roku 2023.

Wystawiony przez Certyfikację Krajową

Zobacz pełny opis certyfikatu

Zadzwoń i dołącz do grona naszych zadowolonych klientów!

Instalacja elektryczna przeciw kunom – montaż pastucha elektrycznego

Spotkaliśmy się z sytuacjami kiedy klient sam stworzył specjalną instalację elektryczną, która miała zabić kunę. To nie jest dobre rozwiązanie. Jedyną opcją wartą rozważania poza biologicznym odstraszaniem kuny, które z powodzeniem stosujemy od wielu lat, jest nasza usługa montażu pastucha na kuny. Zadzwoń do nas i wspólnie zastanowimy się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze. 

Jest to też najlepsza metoda prewencji na przyszłość, natomiast nie należy zapominać że najpierw należy odstraszyć kunę, aby potem zamontować pastucha, żeby nie zamknąć kuny w środku.

Zabezpieczenie dachu przed kunami

Wracając do klienta, który stworzył samemu instalacje, która miała za zadanie śmiertelnie ranić kunę. Trzeba mieć na uwadzę, że takie rozwiązanie może zabić każdego, kto tego dotknie. W skrajnych przypadkach zwarcie spowodowane takim działaniem może doprowadzić do pożaru, efektem którego z pewnością będzie odmowa wypłaty odszkodowania przez firmę ubezpieczeniową. Instalacje elektryczne różnią się znacznie od pastuchów na kuny. Pastuchy mimo wykorzystywania prądu jedynie sprawiają ból odstraszający zwierzę, ból jest również odczuwalny dla człowieka, ale nie zabija ani zwierząt ani ludzi. Takie pastuchy otaczają wiele pastwisk.  W niektórych przypadkach można je z powodzeniem stosować również na kuny. Montuje się je wtedy na pewnej wysokości w domu, tak by nie były w zasięgu dzieci czy zwierząt domowych. Nawet jeśli dotknie go przypadkowo kot sąsiada to jedynie go to dotkliwie zaboli i nauczy, że w tym miejscu lepiej nie spacerować. 

Gaz bojowy na kuny

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem gazu na kuny, to rozróżnijmy rodzaje dostępnych gazów. Pierwszy to gaz bojowy, używany przez firmy takie jak nasza do eliminacji szkodników drewna czy kretów. Stosowanie tego gazu jest śmiertelnie niebezpieczne i może być stosowane jedynie przez osobę z uprawnieniami. Nie stosujemy go w przypadku kun. Stosowanie takiego rozwiązania sprawiłoby wiele problemów w domu. Nawet jeśli zrobilibyśmy to zgodnie ze sztuką to użycie gazu wymaga wyprowadzenia się na tydzień z domu. A ciało kuny, które zostałoby w dachu zaczęłoby się rozkładać, gnić i śmierdzieć co najpewniej wymagałoby demontażu dachu, dezynfekcji, deodoryzacji, utylizacji ciała i wymiany części ocieplenia.

Przepłaszanie kuny gazem do odstraszania

Innym gazem, który chcą kupić klienci jest gaz obronny. Tego gazu również nie warto stosować do odstraszenia kuny z domu, może jednak posłużyć dla poczucia się pewniej przez domowników podczas wychodzenia z domu. Na rynku istnieją specjalne rodzaje gazów na dzikie zwierzęta. Osoby chodzące po górach często są uzbrojone w gaz na niedźwiedzie. Używanie takiego gazu w czasie zagrożenia skutecznie wymaga pewnej wprawy. Trzeba to poćwiczyć na sucho. Wtedy kiedy nic nam nie grozi. Poćwiczyć dobywanie i używanie gazu przy różnych warunkach pogodowych.

Odławianie kuny gazem?

Sam pomysł strzelania do kuny z takiego gazu również może nie być najlepszym pomysłem. Kuny z reguły nie atakują ludzi. Mogą to robić tylko kiedy poczują się bardzo zagrożone i zapędzone w róg. Oczywiście trzeba mieć na uwadzę, że w świecie zwierząt zdarzają się różne nietypowe i niezbadne jeszcze sytuacje. Jednak zamiast szukać gazu na kuny lepiej dowiedzieć się więcej o naszym biologicznym odstraszaniu kuny, bądź usłudze montażu pastucha elektrycznego. Zadzwoń do nas na numer xxxx i dowiedz się więcej bądź skorzystaj z formularza kontaktowego

„Kuna Stop” – skuteczność naszych metod potwierdzona w praktyce

W Dezynfeusz® opracowaliśmy autorski program badawczy „Kuna Stop”, dzięki któremu możemy precyzyjnie analizować, jak kuny domowe reagują na różne formy odstraszania i zabezpieczeń. W ramach tego projektu prowadzimy ciągły kontakt z setkami klientów z całej Polski, zbierając cenne informacje z terenu i na ich podstawie optymalizując nasze działania.

Takie podejście pozwala nam nie tylko skutecznie usuwać kuny z domów i posesji, ale również zapobiegać ich powrotom – każda interwencja to kolejne źródło wiedzy. Nasze obserwacje potwierdziły też istotne różnice między zachowaniem kuny domowej a kuny leśnej, która zdecydowanie rzadziej pojawia się w otoczeniu ludzi. Tylko u nas otrzymujesz usługę opartą na solidnych danych terenowych, doświadczeniu i praktycznych testach – to właśnie badawcze zaplecze czyni naszą ofertę naprawdę wyjątkową.

Zaufali nam

dezynfeusz-zaufali-nam-hotel-ibis
dezynfeusz-zaufali-nam-polsat
dezynfeusz-zaufali-nam-pkp
dezynfeusz-zaufali-nam-toyota
dezynfeusz-zaufali-nam-stellantis
dezynfeusz-zaufali-nam-caritas

Sprawdzone metody, które nie zagrażają ludziom ani zwierzętom

W Dezynfeusz® stawiamy na rozwiązania, które są nie tylko skuteczne, ale przede wszystkim bezpieczne. Zarówno stosowane przez nas metody biologicznego odstraszania, odłowu kun, jak i montaż pastuchów elektrycznych zostały zaprojektowane z myślą o pełnym bezpieczeństwie dla ludzi, dzieci, ptactwa i domowych zwierząt. To odpowiedzialne podejście do zwalczania kun wyróżnia nas na tle innych firm.

Jak zabezpieczyć dach i dom przed kunami domowymi?

By skutecznie zwalczyć kuny i zapobiec ponownemu wtargnięciu kuny, warto zabezpieczyć dach. Otwory wentylacyjne powinny być zabezpieczone kratkami stalowymi, a szczeliny w dachu – uszczelnione. Zabezpieczyć dom można również montując siatki z grubego drutu stalowego w newralgicznych miejscach, szczególnie przy okapach dachu.

Naszym klientom polecamy dodatkowo montaż pastucha elektrycznego, zaprojektowanego specjalnie z myślą o ochronie przed kunami. Urządzenie to, umieszczane na dachu lub wzdłuż newralgicznych elementów budynku, generuje bezpieczny, ale skuteczny impuls elektryczny. Taki system działa prewencyjnie – kuny domowe uczą się unikać danego miejsca już po pierwszym kontakcie z przewodem.

Pastuch elektryczny to skuteczne rozwiązanie, które pozwala zabezpieczyć teren domu, wnętrza i pomieszczenia gospodarcze bez ingerencji w estetykę budynku. Dzięki niemu ograniczamy konieczność stosowania kolejnych środków i możemy spać spokojnie, wiedząc, że dom jest odpowiednio zabezpieczony.

Czego nie robić i jak postępować z kuną domową?

Choć wiele osób próbuje pozbyć się kuny na własną rękę, nie zawsze przynosi to oczekiwane efekty. Kuna potrafi nauczyć się omijać pułapki żywołowne i ignorować zapachy. Zastosowanie pułapki powinno być przemyślane i zgodne z przepisami prawa – kuny to chronione zwierzęta.

Warto podkreślić, że tylko myśliwi lub uprawnione firmy mają prawo złapać kunę domową w pułapkę. Złe obchodzenie się ze zwierzęciem może skutkować nie tylko nieskutecznością działań, ale i problemami prawnymi. Pamiętajmy też, że kuna może zagrażać zwierzętom domowym – szczególnie małym zwierzętom hodowlanym, takim jak króliki czy drób.

Nie warto ryzykować ani nielegalnych działań, ani bezpośredniej konfrontacji – szczególnie jeśli w grę wchodzi bezpieczeństwo zwierząt domowych. Profesjonalne podejście, doświadczenie i znajomość zachowań kuny to klucz do skutecznego i bezpiecznego działania. Dlatego w trudniejszych przypadkach warto zaufać specjalistom.

Dyskretna pomoc i pełna wygoda – bez stresu i niepotrzebnego rozgłosu

W Dezynfeusz® wiemy, że problem z kuną domową to nie tylko irytujące odgłosy w nocy, ale też realne zagrożenie sanitarne – odchody, resztki jedzenia i zanieczyszczenia mogą wpływać na zdrowie domowników. Dlatego nasza pomoc jest nie tylko szybka, ale również maksymalnie dyskretna – tak, by nie przyciągać uwagi sąsiadów ani otoczenia.

Nasi specjaliści dojeżdżają nieoznakowanymi pojazdami, przeprowadzają profesjonalny rekonesans, a następnie wdrażają skuteczne i bezpieczne rozwiązania – od montażu pastucha elektrycznego, po zabezpieczenie newralgicznych miejsc przed ponownym wtargnięciem kuny. Wszystko odbywa się bez konieczności opuszczania domu. Pracujemy cicho, sprawnie i z poszanowaniem prywatności – tak, by zapewnić Ci komfort i spokój bez żadnych dodatkowych komplikacji.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w kwestii dezynfekcji po kunie domowej – również służymy pomocą.

Zaufanie klientów i lata praktyki – skuteczna pomoc w walce z kunami

Nasze działania w zakresie zwalczania kun zyskały uznanie setek klientów z całej Polski. Dzięki każdej nowej interwencji poszerzamy wiedzę i doskonalimy nasze metody, co pozwala nam działać jeszcze skuteczniej. Pomagamy zarówno osobom prywatnym, jak i instytucjom publicznym, wspólnotom mieszkaniowym oraz firmom. Za marką Dezynfeusz® stoi zespół pasjonatów z dużym doświadczeniem terenowym i praktycznym podejściem do problemu.

Kuny nie należą do łatwych przeciwników – są aktywne głównie nocą, potrafią wspinać się po niemal pionowych powierzchniach i niepostrzeżenie dostać się do wnętrza budynków. Na szczęście wiemy, jak sobie z nimi poradzić – niezależnie od sytuacji. Jeśli w Twoim otoczeniu kuna stanowi zagrożenie, możesz być pewien, że Dezynfeusz® ma na to sprawdzone rozwiązanie. Nasze efekty i opinie zadowolonych klientów mówią same za siebie.

Podsumowanie – jak pozbyć się kuny domowej?

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się kuny, kluczem jest cierpliwość, konsekwencja i dobrze dobrane środki. Na podstawie doświadczeń naszych klientów i licznych realizacji, najczęściej wybieranym oraz najskuteczniejszym rozwiązaniem okazuje się połączenie odstraszania biologicznego i pastucha elektrycznego. To zestawienie cieszy się największym zaufaniem – jest długoterminowe, wygodne i eliminuje problem bez potrzeby powtarzania zabiegów co kilka dni. Psia sierść czy domowe zapachy mogą działać przez chwilę, ale w praktyce nie zapewniają trwałej ochrony. Jeśli naprawdę chcesz pozbyć się kuny z poddasza i nie wracać do tematu co sezon – warto postawić na sprawdzone i skuteczne metody.

Jeśli zależy Ci na trwałym rozwiązaniu, warto zaufać specjalistom, którzy mieli okazję rozwiązywać tego typu problemy w różnych warunkach – od domków jednorodzinnych po budynki gospodarcze czy letniskowe. Zespół Dezynfeusz® opiera się na praktycznym doświadczeniu i sprawdzonych technikach. Oferujemy kompleksowe wsparcie w usuwaniu kun z poddaszy i zabezpieczaniu budynków przed zwierzętami. To rozwiązania, które powstały w odpowiedzi na realne potrzeby naszych klientów – i które naprawdę działają.

1. Jak wygląda kuna domowa i gdzie się pojawia?

Kuna domowa to zwinne, drapieżne i inteligentne zwierzę z rodziny łasicowatych, które świetnie odnajduje się w pobliżu ludzi. Ma długie, giętkie ciało, ostre zęby i silne łapy umożliwiające wspinaczkę po dachach i rynnach. Choć przypomina kunę leśną, znacznie częściej wybiera poddasza i pomieszczenia gospodarcze.

2. Jak rozpoznać, że kuna się u nas zadomowiła?

Obecność kuny zdradzają hałasy z sufitu, nieprzyjemny zapach, odchody, ślady łap w kurzu oraz pogryzione kable i uszkodzona izolacja. Zwierzę bywa bardzo silne – jest w stanie przegryźć nawet gruby drut stalowy!

3. Dlaczego kuny wybierają poddasza?

Poddasze to dla kuny idealne schronienie – ciepłe, spokojne i z dala od jej naturalnych wrogów. Znajduje tam materiały na gniazdo, jak izolacja czy resztki jedzenia, a nocami wyrusza w poszukiwaniu pożywienia, polując na drobne gryzonie i owady czy ptactwo domowe.

4. Czym różni się kuna domowa od kuny leśnej?

Kuna domowa to gatunek, który bez problemu odnajduje się wewnątrz pomieszczeń – na strychach, w garażach czy budynkach gospodarczych. Kuna leśna natomiast unika obecności ludzi i wybiera naturalne środowiska, głównie lasy i tereny zalesione.

5. Jak działa sierść psa czy lisa?

W wielu przypadkach zapach sierści psa może zadziałać odstraszająco, ponieważ kuny wyczuwają potencjalne zagrożenie. Jednak same ślady sierści psa często nie wystarczają – kuny się przyzwyczajają, zwłaszcza jeśli pies nie przebywa wokół domu na co dzień. Jeśli chodzi o sierść lisa, to zostało spopularyzowane przez jednego bosego podróżnika, natomiast nie ma żadnych dowodów na dużą skalę które potwierdzają tę historię.

6. Jakie odstraszacze zwierząt są najczęściej stosowane?

Największą popularnością cieszą się odstraszacze zwierząt działające na zasadzie zapachu lub dźwięku. Skutecznym sposobem są również preparaty biologiczne, które imitują obecność drapieżników. Dobrze dobrane środki potrafią skutecznie zniechęcić kuny do osiedlenia się w pobliżu budynku.

7. Co może przyciągnąć kuny do naszego domu?

Kuny szukają miejsc ciepłych, suchych i spokojnych. Przyciągają je m.in. resztki pokarmu, dostępna izolacja czy łatwy dostęp do wnętrza budynku. Niektóre osobniki skuszą się także na karmę dla zwierząt lub owoce leśne pozostawione na zewnątrz.

8. Czy kuny mogą uszkodzić dach lub izolację?

Tak – kuny domowe mają silne łapy i ostre zęby, dzięki czemu bez problemu dostają się przez sztywne poszycie dachu. Często dochodzi też do wydrapywania nor w wełnie mineralnej, a nawet uszkadzania przewodów i elementów konstrukcyjnych.

9. Czy kuny występują tylko w Polsce?

Nie – kuny są obecne w wielu regionach Europy. Spotkać je można zarówno w górach, jak i na nizinach, a także na wyspach Morza Śródziemnego, gdzie również potrafią przystosować się do życia blisko ludzi.

10. Czy kuny wracają? Co zrobić, by problem nie powrócił?

Aby skutecznie zniechęcić kunę domową do powrotu, należy nie tylko zamknąć wszelkie wejścia, ale też zneutralizować ich zapach – kuny umieją wyczuwać dawne ślady obecności ludzi lub zwierząt. Pomocne będzie dokładne sprzątanie miejsca bytowania kuny, usunięcie odchodów zwierząt i zdezynfekowanie przestrzeni. Warto również regularnie kontrolować otwory wentylacyjne, ocieplenia pomieszczeń i inne, które mogą stać się celem kuny.

dezynfeusz-autor-artykulu-nikodem-zajac
dezynfeusz-autor-artykulu-nikodem-zajac

dezynfeusz-logo-mono

Wybierz skutecznego i sprawdzonego fachowca z gwarancją!

Zadzwoń teraz i zajmij pierwszy wolny termin! Możesz również zapytać o inne nasze usługi.


732 224 849

Zadzwoń do nas: 7:00-21:00 od poniedziałku do piątku oraz 8:00-17:00 w sobotę, niedzielę i święta!

Dezynfeusz® teraz w Twoim mieście

Wykonujemy skuteczne usługi z branży DDD oraz zwalczania wilgoci zgodnie z normami PN-EN 16636:2015-03 oraz najnowszymi wersjami IFS/BRC I AIB ochrona obiektów zakładu przemysłu spożywczego zgodna z wymaganiami HACCP, AIB, IFS wersja 7 i BRC wersja 8. Wieloletnie doświadczenie poparte jest zadowoleniem tysięcy Klientów. Usługi dla przedsiębiorstw (B2B) i podmiotów publicznych realizujemy w całej Polsce.

Nasze oddziały

Dezynfeusz® wciąż się rozwija. Stale na mapie Polski pojawiają się nowe oddziały firmy. Jeśli w Twoim mieście jeszcze nas nie ma - bez obaw, bez najmniejszego problemu dotrzemy do Ciebie. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie nasze usługi DDD są niezbędne.

Bezpłatny, błyskawiczny dojazd!

  • Śląsk - Będzin, Bieruń, Blachownia, Bukowno, Bytom, Chełm Śląski, Tarnowskie Góry, Toszek, Tychy, Świętochłowice, Chorzów, Chrzanów, Cieszyn, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Imielin,, Piekary Śląskie, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Kalety, Katowice (oddział lokalny: Katowice, Bankowa 14, 40-007), Kłobuck, Knurów, Koniecpol, Koziegłowy, Krzanowice, Krzepice, Kuźnia Raciborska, Lędziny, Libiąż, Lubliniec, Łaziska Górne, Łazy, Miasteczko Śląskie, Mikołów, Myszków, Mysłowice, Ogrodzieniec, Olkusz, Orzesze, Oświęcim, Pilica, Poręba, Pszczyna, Pszów, Radzionków, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, Czerwionka-Leszczyny, Częstochowa, Ruda Śląska, Rydułtowy, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Skoczów, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Pyskowice, Racibórz, Radlin, Strumień, Sławków, Szczekociny, Szczyrk, Ustroń, Wilamowice, Wisła, Wojkowice, Woźniki, Zabrze, Zawiercie, Żarki, Żory, Żywiec i okolice.
  • Małopolska - Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Wieliczka, Olkusz, Andrychów, Skawina, Myślenice, Oświęcim, Chrzanów, Wadowice, Brzesko, Trzebinia, Kęty, Nowy Targ, Krzeszowice, Bochnia, Gorlice, Zakopane, Chełmiec, Tarnów, Wolbrom, Libiąż, Limanowa, Grybów, Zabierzów, Stary Sącz, Niepołomice, Nowy Targ, Brzeszcze, Czarny Dunajec, Miechów, Dąbrowa Tarnowska, Kalwaria Zebrzydowska, Żabno, Bochnia, Tuchów, Oświęcim, Rabka-Zdrój i okolice.
  • Świętokrzyskie - Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko-Kamienna, Sandomierz, Busko-Zdrój, Końskie, Jędrzejów, Staszów, Pińczów, Włoszczowa, Opatów, Kazimierza Wielka, Ćmielów, Nowa Słupia i okolice.
  • Łódzkie - Łódź, Piotrków Trybunalski, Pabianice, Tomaszów Mazowiecki, Bełchatów, Zgierz, Radomsko, Sieradz, Zduńska Wola i okolice.
  • Opolskie - Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg, Kluczbork, Strzelce Opolskie, Krapkowice, Namysłów, Olesno, Zdzieszowice, Paczków, Gogolin, Lewin Brzeski i okolice.
  • Dolnośląskie - Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra i okolice.
  • Wielkopolskie - Poznań (Oddział lokalny: Poznań, ul. Sierotki Marysi 14, 60-193), Gniezno, Leszno i okolice.
  • Pomorskie - Gdańsk (Oddział lokalny: Gdańsk, Nad Stawem 12, 80-454), Gdynia, Rumia, Słupsk, Sopot, Elbląg i okolice.