Mrówki

Pochodzenie: rodzina owadów należąca do rzędu błonkówek; istnieje około 12000 gatunków mrówek; w Polsce występują 103 gatunki.

Występowanie: rozpowszechnione na przestrzeni każdej szerokości geograficznej.

Wygląd: silnie rozwinięta głowa zaopatrzona w żuwaczki; dobrze rozwinięte, zgięte, biczykowate czułki; zgrubione odnóża, przednia para zaopatrzona w haczyki, służące do czyszczenia czułek i otworu gębowego; tułów zbudowany ze ściśle połączonych pierścieni; dobrze wykształcony gruczoł jadowy; ubarwienie przeważnie ciemne, czasami żółte lub brunatne.

Pokarm: pokarm zarówno roślinny jak i zwierzęcy; istnieją mrówki wszystkożerne; niszczą, larwy wielu szkodników.

Cechy ogólne: tworzą społeczności podzielone na kasty: samce, samice (skrzydlate) i robotnice (bez skrzydeł); robotnice mają funkcje usługowe, tzn. budują gniazdo, bronią go, zbierają pożywienie, opiekują się potomstwem; rolą samców jest zaplemnienie królowej; po tym giną; zadaniem królowej jest składanie jaj, z których po przeobrażeniu powstają nowe mrówki; zależnie od gatunku i środowiska występują różne typy mrowisk: podziemne, naziemne, w drewnie, w koronach drzew liściastych; po przeistoczeniu się z poczwarek, młode samce i samice odbywają lot godowy, w czasie którego osobniki uskrzydlone obu płci unoszą w powietrze i tam odbywają kopulację, po kopulacji samce giną, a samice tracą skrzydła.

Szkodliwość: niszczą drewniane elementy budynków; zanieczyszczają żywność; niszczą rośliny.

Zwalczanie: profesjonalnie wykonana dezynsekcja; oprysk, granulat lub nakrapianie.

Ciekawostka: w jednym mrowisku może mieszkać nawet kilkaset tysięcy robotnic; mrówki południowoamerykańskie hodują w swoim mrowisku grzyby i w tym celu, przynoszą do gniazda liście i inne pożywki, aby grzyby mogły się rozwijać, a następnie zostać spożyte.

Wyszukaj

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki, aby z łatwością znaleźć to, czego potrzebujesz.

Dane kontaktowe

732 081 245 - Zadzwoń teraz!

E-mail: kontakt@dezynfeusz.pl
NIP: 9542778479

Nasze oddziały
Jesteśmy ogólnopolską firmą, która ma swoje oddziały w wielu miastach kraju. Dlatego niezależnie od Twojego położenia przyjedziemy, aby Ci pomóc! Sprawdź, gdzie znajduje się najbliższy Ci oddział i zadzwoń!

Dezynfeusz - natychmiastowe działanie i potwierdzona skuteczność!