SKĄD SIĘ BIORĄ PLUSKWY?

732 081 245 - Zadzwoń teraz!
Skąd się biorą pluskwy?

oSzukasz odpowiedzi na pytanie: skąd biorą się pluskwy? Jesteś w bardzo dobrym miejscu! Dowiedz się, jak pluskwy trafiają do pomieszczeń i w jaki sposób możesz się uchronić przed nimi.

Problem obecności pluskiew od wielu lat uważany jest za wstydliwy, dlatego wiele osób, w obawie przed osądami sąsiadów lub znajomych, nie sięga po pomoc; całkowicie ignoruje problem lub stara się rozwiązać go na własną rękę, co niestety często nie przynosi żadnych rezultatów. W Dezynfeuszu zapewniamy wsparcie w walce z plagą insektów oraz walczymy z powszechnymi mitami na ich temat.

Jak wyglądają pluskwy domowe?

Pluskwa domowa to brunatnoczerwony owad, mierzący ok. 5 mm długości, o spłaszczonym ciele i owalnym kształcie. Samice są większe od samców i składają jaja, przypominające kształtem ziarenka ryżu. Więcej informacji o wyglądzie jaj pluskiew znajdziesz w artykule: Jak wyglądają jaja i odchody pluskiew.

Doskonałą przyczepność, zapewniają im odnóża zakończone haczykami, dzięki nim mogą się poruszać nawet po bardzo śliskich lub pionowych powierzchniach. Specyficzna budowa odnóży insektów pozwala odpowiedzieć na pytanie: jak przenoszą się pluskwy. Owady są aktywne głównie w nocy, dlatego w ciągu dnia trudno je dostrzec. Ukryte w materacach, pod dywanami lub w pościeli czekają aż zapadnie zmrok i wówczas rozpoczynają żer.

Dowiedz się więcej o kryjówkach pluskiew z artykułu: Pluskwy, ich jaja – insekty w materacy.

Czym żywią się pluskwy?

Nieprzyjemne, swędzące ugryzienia to ślady po obecności pluskiew domowych w mieszkaniu. Insekty żywią się ludzką krwią, czasem ich ofiarą może paść również zwierzę. Czerwonawy kolor pancerzyka oznacza, że pluskwa jest w pomieszczeniu od jakiegoś czasu i ma stałego żywiciela. Owady w czasie wegetacji mają bledszy kolor, często zbliżony do żółtawego.

Do tej pory nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy ukąszenia pluskiew są niebezpieczne, jednak insekty mogą przenosić bakterie i wirusy, a jad u niektórych osób może wywoływać reakcję alergiczną. Na szczęście zwykle nie ma powodu do niepokoju, ponieważ objawy są podobne do ugryzienia komara. Aby odróżnić oba przypadki, należy wiedzieć jak wyglądają ugryzienia pluskiew; to zaczerwienione ślady, układające się w kształt trójkąta. W przeciwieństwie do śladów po komarze, nie pojawiają się od razu, a dopiero po 24 do 48 godzin i mogą utrzymywać się nawet przez dwa tygodnie. 

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj do artykułu: Ugryzienia pluskiew – jak wyglądają.

Skąd biorą się pluskwy w domu?

Pluskwy w budynku są kojarzone z brakiem dbałości o higienę, brudem i zaniedbaniem, a miejsca, w których się pojawiają są określane mianem “obskurnych”. Pluskwy w hotelach lub pensjonatach potrafią skutecznie odstraszyć gości i zniszczyć, budowaną przez lata opinię. W rzeczywistości obecność insektów zwykle nie jest zależna od czystości budynku, ani od zachowania jego właścicieli. Pluskwy domowe mogą pojawić się w bardzo zadbanych mieszkaniach, prestiżowych hotelach czy prywatnych szpitalach. Wszystko za sprawą tego, że najczęściej zostają przyniesione do budynków, przez osoby, które z nich korzystają.

Pluskwy po wakacjach

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu pluskwy domowe były uznawane za gatunek niemal wymarły. Rozwój transportu i chęć podróżowania sprawiły, że ich populacja odrodziła się ponownie. Warto o tym pamiętać, zastanawiając się skąd biorą się pluskwy. Niezwykle częstą przyczyną pojawienia się insektów w budynkach jest powrót z wakacji w egzotycznych krajach. Zdarza się jednak, że niespodzianka zostaje przywieziona nawet z wakacji w krajach europejskich.

Owady można znaleźć w miejscach, takich jak hostele, motele czy schroniska, z których korzysta wiele osób, w niedługich odstępach czasowych. Może jednak dojść do sytuacji, w której pluskwy zostają przywiezione do domu, po powrocie z 4 lub 5-gwiazdkowego hotelu.

Pluskwy w komunikacji miejskiej

Jeśli nie byłeś na wakacjach, a pluskwy i tak pojawiły się w Twoim mieszkaniu, zapewne zastanawiasz się jak przenoszą się pluskwy? To zaskakujące, ale jest duża szansa, że przedostały się na Twoje ubrania, podczas codziennej jazdy autobusami lub tramwajami. Pluskwy w komunikacji miejskiej to często spotykany problem. Duże skupisko ludzi ułatwia pluskwom przedostawanie się z osoby na osobę. Ludzie, których dotyka problem często nieświadomie “przekazują” go innym, poprzez spotkania w środkach transportu publicznego, czy wizyty w domach.
Nie bez powodu uważa się, że za około 50% przypadków pojawienia się pluskiew domowych w mieszkaniu odpowiadają sąsiedzi. W szczególności dotyczy to osób mieszkających w blokach. Pluskwy przedostają się wówczas przez szczeliny w ścianach, drzwiach czy rurach grzewczych. Rzadziej dochodzi do sytuacji, że insekty przedostają się z sąsiednich mieszkań przez elewację budynku, jednak jest to możliwe, kiedy pluskiew jest bardzo dużo.

Jak pozbyć się pluskiew?

Skuteczne pozbycie się pluskiew z budynku, poprawia zarówno fizyczny, jak i psychiczny komfort korzystania z pomieszczeń. Znikają nieprzyjemne ugryzienia, specyficzny zapach oraz plamy na pościeli. Zahamowany zostaje także rozwój populacji insektów w budynku, co zapobiega wystąpieniu plagi. Należy jednak mieć świadomość, że samodzielna likwidacja pluskiew, jest praktycznie niemożliwa. Preparaty, które można nabyć w sklepach z reguły nie są wystarczająco skuteczne, aby trwale rozwiązać problem. Zdecydowanie polecamy skorzystanie z profesjonalnej usługi, oferowanej przez specjalistów z firmy Dezynfeusz. Skuteczne zwalczanie pluskiew, za pomocą środków dostępnych dla ekspertów to idealny wybór, umożliwiający szybkie rozwiązanie  problemu. Badamy każdy przypadek i przeprowadzamy dokładnie takie działania, jakich potrzebujesz. Dowiedz się więcej o skutecznym usuwaniu pluskiew i sprawdź, gdzie możesz skorzystać z naszych usług.

Opinie klientów

Facebook

opinia-facebook

Google

opinia-google-2

Oferteo

opinia-facebook

Google

opinia-google
Media o nas
tvs
gosc-niedzielny
dziennik-wschodni
Nasi klienci
KIRCHHOFF-Automotive
miasto-katowice
muzeum-gliwice
Dane kontaktowe

732 081 245 - Zadzwoń teraz!

E-mail: kontakt@dezynfeusz.pl
NIP: 9542778479

Nasze oddziały

Śląsk - Będzin, Bieruń, Blachownia, Bukowno, Bytom, Chełm Śląski, Tarnowskie Góry, Toszek, Tychy, Świętochłowice, Chorzów, Chrzanów, Cieszyn, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Imielin,, Piekary Śląskie, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Kalety, Katowice, Kłobuck, Knurów, Koniecpol, Koziegłowy, Krzanowice, Krzepice, Kuźnia Raciborska, Lędziny, Libiąż, Lubliniec, Łaziska Górne, Łazy, Miasteczko Śląskie, Mikołów, Myszków, Mysłowice, Ogrodzieniec, Olkusz, Orzesze, Oświęcim, Pilica, Poręba, Pszczyna, Pszów, Radzionków, Czechowice-Dziedzice, Czeladź, Czerwionka-Leszczyny, Częstochowa, Ruda Śląska, Rydułtowy, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Skoczów, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Pyskowice, Racibórz, Radlin, Strumień, Sławków, Szczekociny, Szczyrk, Ustroń, Wilamowice, Wisła, Wojkowice, Woźniki, Zabrze, Zawiercie, Żarki, Żory, Żywiec i okolice.

Małopolska - Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Wieliczka, Olkusz, Andrychów, Skawina, Myślenice, Oświęcim, Chrzanów, Wadowice, Brzesko, Trzebinia, Kęty, Nowy Targ, Krzeszowice, Bochnia, Gorlice, Zakopane, Chełmiec, Tarnów, Wolbrom, Libiąż, Limanowa, Grybów, Zabierzów, Stary Sącz, Niepołomice, Nowy Targ, Brzeszcze, Czarny Dunajec, Miechów, Dąbrowa Tarnowska, Kalwaria Zebrzydowska, Żabno, Bochnia, Tuchów, Oświęcim, Rabka-Zdrój i okolice.

Opolskie - Opole, Kędzierzyn-Koźle, Nysa, Brzeg i okolice.

Dolnośląskie - Wrocław, Wałbrzych, Legnica, Jelenia Góra i okolice.

Wielkopolskie - Poznań, Gniezno, Leszno i okolice.

Kujawsko-Pomorskie - Bydgoszcz, Toruń, Włocławek i okolice.

Pomorskie - Gdańsk, Gdynia, Rumia, Słupsk, Sopot, Elbląg i okolice.